استاد ,ایشان ,کاراته ,آسای ,توسعه ,آموزش ,استاد آسای ,تمرین کاراته ,چشمان ایشان ,سپتامبر ۲۰۰۶ ,چنین محیطیاستاد آسای در سال ۱۹۳۵ در ایمه(ehime) استان شیکوکو(shikoku)ژاپن از پدری که افسر پلیس بود متولد شد. در طول زندگی در حومه شهر استاد آسای به یک مرد جوان بسیار قوی سریع و پر انرژی تبدیل شد هنگامی که پسر جوانی بود او اغلب اوقات سومو(sumo)تمرین میکرد. گاهی در مسابقات سنتی مبارزه پنج مرد شرکت میکرد که همواره پیروز آن مسابقات بود.استاد همچنین جودو کندو و فرمهای نیزه را به پدرش آموخت. از همان ایام جوانی مهارتهای ورزشی استاد به خوبی نمایان و به رسمیت شناخته شد.

هنگامی که استاد ۱۲ سال بیشتر نداشت نقطه عطفی در زندگی او پدید آمد. روزی او مبارزه یک بوکسور با یک کاراته کا را در یک مبارزه واقعی از نزدیک مشاهده کرد . استاد بسیار تحت تاثیر قرار گرفته و شیفته کاراته کا میگردد چرا که ضربات کاراته کا تمامی حملات حریف  خود را بی اثر نموده و امکان حمله بیشتر به او را نمیدهد. بنابر این تصویر کاراته در ذهن او حک میگردد این حادثه درست در زمان پایان جنگ جهانی دوم  و هنگامی که جامعه ژاپن از آینده خود نامطمئن بود اتفاق می افتد استاد آسای تلاش میکند خود را هم از نظر جسمانی و هم از نظر ذهنی قوی نماید.لذا او شروع به آموزش و تمرین کاراته مینماید.

استاد آسای به سختی مطالعه نموده و وارد دانشگاه تاکوشوکو(takushoku university)میشود. تاکوشوکو اهداف بزرگ استاد آسای را برجسته  و پررنگ تر میکند.ابتدا یکصد و پنجاه نفر همراه با استاد شروع به تمرین کاراته در باشگاه می نمایند اما طولی نمیکشد که این تعداد تنها به تعداد انگشت شماری کاهش می یابند. استاد هیچ لذت و خوشی به جز تمرین در باشگاه و حتی در دانشگاه نمی یابد.اکثر مردم توانایی حفظ چنین خط مشی ای را ندارند اما استاد آسای در این را ه از خود استقامت نشان میدهد و بزودی به وی اجازه اقامت در خوابگاه کاراته اعطا میشود. با توجه به حضور و آموزش اساتید مشهور شوتوکان در دانشگاه تاکوشوکو افتخار و فرصت  بزرگی نصیب استاد می گردد .علی رغم بروز مشکلاتی چند استاد آسای از اینکه فرصت مناسبی برای آموزش دقیق و جامع برایش پدید آمده بسیار خوشحال میگردند. دیگران با دیدن استاد شگفت زده میشوند چرا که ایشان تنها زمانهای خواب تمرین کاراته نمیکردند.

استاد آسای در سال ۱۹۵۸ از دانشگاه فارغ التحصیل میگردد و سنسی ناکایاما اصرار مینمایند که او به آموزشهای کاراته خود ادامه دهند. بنابر این او وارد برنامه کنشوسی(kenshusei)یعنی دوره مدرسان میگردد.این دوره عصر طلاییjkaبا بسیاری از شخصیتهای قوی و متفاوت بوده است.در آن زمان استاد هر روز به مردم آموزش میدهد و این امر سبب محکمتر شدن تصمیم استاد در پیروی از راه کاراته در طول زندگی اش میگردد. تمرینات و آموزشهای سخت نتیجه داده و در سال ۱۹۶۱ استاد در مراسم تاجگذاری شاهزاده با شکست حریفان بزرگی نظیر سن سی میکامی(mikami)و سنسی شیرای(shirai)به مقام قهرمانی بزرگ کاتا و کومیته میرسند.

پس از پایان دوره کنشوسی (دوره مدرسان)ایشان اولین فردی میگردند که اقدام به آموزش تعالیم کاراته در تایوان مینماید.پس از آن و براساس موفقیتهای به دست آمده ایشان جهت تدریس کاراته به هاوایی نقل مکان مینماید.پس از پنج سال تدریس در هاوایی ایشان به منظور تصدی مدیریت فنی jkaبه ژاپن برمیگردد و این سمت را سال ۱۹۹۰ عهده دار میگردند.

استاد آسای در سال ۲۰۰۰ دو سازمان به نامهای ijkaو jksبه منظور توسعه بیشتر کاراته تاسیس مینمایند. تمرکز ایشان نه تنها بر توسعه تکنیک بلکه بر توسعه روح بود. ایشان به شدت معتقد بودند که توسعه روح شخص راهی برای ادای احترام مهربانی نسبت به دیگران میباشد. ایشان همچنین شیوه کاراته ویلچری را برای استفاده افراد دارای معلولیتهای جسمانی ابداع و معرفی نمودند. ایشان معتقد بودند که از طریق این خدمت اجتماعی توسعه روح برای همه به یک صورت به وقوع خواهد پیوست.و برای توسعه روح استعداد جسمانی یا آمادگی بدنی شرط مهمی به حساب نمی آیند.

استاد آسای تقریبا تمامی عمر خود را در جستجوی شیوه یا راه سپری نمودند. راه و رسم کاراته ایشان به طوفان صاعقه وار شبیه شده است ایشان همیشه میگفتند:مردم باید با فراموش کردن همه چیز تنها به کاری که میخواهند انجام دهند فکر کنند. اگر چه افراد متوسط قادر به درک چنین شیوه تفکری یا قرار گیری در چنین محیطی نیستند. قرار گیری در چنین محیطی برای موفقیت هر فرد امری ضروری میباشد.

اگر شما به اندازه کافی خوش شانس بودید که به چشمان ایشان نگاه کنید آنگاه عمق دانش و آگاهی را از چشمان ایشان متوجه میشدید.چشمان ایشان همانند چشمان عقاب بسیار نافذ و منعکس کننده آموزشهای بیشمار ایشان بودند.ایشان بر ۱۵۰ کاتا تسلط کامل داشتند و از نظر فنی بی نظیر بودند . استاد آسای هنوز هم در ژاپن و سراسر جهان یک قهرمان کاراته هستند.

استاد آسای در پانزدهم اگوست ۲۰۰۶ از این دنیای فانی وداع نموده و دوستدارانش را با غم و اندوه فراوان تنها گذاشتند.مراسم تدفین و تشییع جنازه ایشان در یک سپتامبر ۲۰۰۶ در توکیو برگزار گردید . موسسه jksکمربند سیاه دان ده را در سپتامبر ۲۰۰۶ به ایشان اعطا نمود.

تهیه و تنظیم از شوتوکان آسای ریو ایران

 

 

 

منبع اصلی مطلب : مربی کاراته (وبلاگ سيد علي باهري اسكويي)
برچسب ها : استاد ,ایشان ,کاراته ,آسای ,توسعه ,آموزش ,استاد آسای ,تمرین کاراته ,چشمان ایشان ,سپتامبر ۲۰۰۶ ,چنین محیطی
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

پولوم : معرفی استاد تتسوهیکو آسای(tetsuhiko asai)